by Karolina & Adrian

Jak mieć czyste sumienie, gdy Twoje dziecko korzysta z sieci?

Okiem rodzica - Szafeczka - Październik 3, 2019

Powołując się badania UKCCIS możemy założyć, że co drugie dziecko w Polsce posiada komputer przenośny, a w pierwszych klasach szkoły podstawowej aż 80% uczniów ma do dyspozycji telefon, który łączy się z Internetem. Dzieci bardzo często są lepiej obeznane są w tym co w sieci piszczy, a z kolei 8/10 rodziców ten czas „w Internecie” swoim dzieciom dozuje. Brzmi groźnie? Otóż jest, bo Internet to nie tylko wspaniałe narzędzie i źródło rozrywki, ale też sporo zagrożeń – zarówno dla nas jak i naszych podopiecznych. Co zatem robić, aby zapewnić komfort zarówno nam, jak i tym młodszych użytkownikom? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Edukacja – świadomość

Przede wszystkim – rozmowa i edukacja. Uczymy nasze dzieci korzystania z toalety, czytania i pisania, tego że sport jest ważny, a witaminy nie gryzą. Dlaczego zatem zapominamy o tak podstawowej i ważnej wirtualnej części życia? Dużo błędów popełnianych przez dzieci podczas korzystania z Internetu wynika po prostu z niewiedzy. Poza nauką korzystania ze wszystkich dobrodziejstw technologii, musimy także rozmawiać o niebezpieczeństwach – wprost, bez owijania w bawełnę. Przecież nieraz zdażyło się, że Asia lat 11 okazała się w rzeczywistości Zbigniewem tuż po pięćdziesiątce, który tylko poluje na takie nieświadome dzieci. Niestety nikt za nas tego nie zrobi, o takie bezpieczeństwo musimy zatroszczyć się sami.

Ochrona i zasady

Edukacja to jedno i zdawać sobie musimy sprawę z tego, że to nasz obowiązek. Jednak to nie znaczy, że nie musimy zadbać również o odpowiednią ochronę i ustalić zasady korzystania z takich urządzeń przez nasze dzieci. Na szczęście istnieją ciekawe rozwiązania, zapewniające większe bezpieczeństwo i ułatwiające ogarnięcie tematu „rodzinnego Internetu”. Jakie? Dzięki Ochronie Internetu w Play możemy na przykład blokować określone treści lub dostęp do wybranych stron i aplikacji na urządzeniu. Możemy także włączyć dzienny limit dostępu do sieci i aplikacji. Dla przykładu możemy o godzinie 22 wyłączyć dostęp do Internetu i nie bać się o to, że będzie kusił w nocy ;) Wszystko to stworzymy w specjalnym menu do tworzenia profilu dziecka na urządzeniu.

Zabezpieczenia

Powyżej omówiliśmy sobie to jak mimo zaufania, którym oczywiście powinniśmy darzyć nasze dzieci, ułatwić zarządzanie i egzekwowanie zasad korzystania z sieci. Teraz pójdźmy o krok dalej i porozmawiajmy o zabezpieczeniach. To o tyle trudny temat, bo często my sami go bagatelizujemy. Czy wiecie na przykład, że najczęściej infekowane pliki wykorzystują formaty pakietu Microsoft Office? Kto z nas z nich nie korzysta?! Dlatego tutaj Play również ma dla nas dedykowane rozwiązania. Między innymi ochronę zapisanych w urządzeniu haseł i dokumentów, antywirusa monitorującego przeciwko szkodliwemu oprogramowaniu czy bezpieczną przeglądarkę sprawdzającą każdą stronę z płatnościami internetowymi, aby uchronić nas przed kradzieżą.

O wszystkich opcjach i ofercie Ochrony Internetu możecie przeczytać -> TUTAJ <- !

Zaufanie

Kolejną rzecz jest bardziej już skutkiem niż samym pomysłem, ale warto popatrzeć na bezpieczeństwo dziecka w Internecie, przez pryzmat jego zachowania do rodziców. Dlaczego? Otóż dziecko mające wsparcie i czujące maksymalne zaufanie do rodziców, po pierwsze nie będzie aż tak bało się i ukrywało swoich błędów. Po drugie, nie będzie miało oporów, aby swoje niepewności rozwiać u nas, zamiast radzić się Wujka Google czy rówieśników. Nieraz zdarzają się sytuacje, gdzie dziecko całkowicie niewinne boi się o czymś powiedzieć, bo zakłada że może coś źle zrobiło i lepiej nie ryzykować, może uda się zrobić tak żeby się nie wysypało. Tu właśnie zaufanie do nas, możliwość swobodnej rozmowy nie tylko o tym co na obiad, ale również o emocjach i tym co frapuje, ma ogromne znaczenie.

A jak to jest u Was? Jak radzicie sobie z rodzinnym korzystaniem z Internetu? Dajecie nieograniczony dostęp czy może wręcz przeciwnie i chronicie dzieci przed dostępem do sieci?

Udostępnij wpis

1 komentarz

 • z-dusza.pl Październik 7, 2019 at 17:49

  Ja wprawdzie nie mam jeszcze dzieci, ale często się zastanawiałam, jak – w przyszłości – rozwiązać ten problem. Dobrze jest dowiedzieć się czegoś więcej od doświadczonych i świadomych rodziców ;)

  Odpowiedz
 • Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Zobacz najnowsze wpisy!

  • Hej hej  Przychodz dzi do Was z ciekawym
  • Nie wane ile masz lat! Wane na ile si czujesz!
  • To ostatnio zdecydowanie moje ulubione miejsce kocyk ciepa herbatka ksika
  • No hej Witam si z Wami z mojego biurowego
  • Dziewczyny uywacie szczoteczek elektrycznych czy manualnych? Podobno ten kto
  • Kpiel z pachnc sol i lampk wina to co co
  • Oby to nasze ycie zawsze byo tak lekkie creczko jak
  • No hej dziewczyny! Co dzi porabiacie? Jeli tak jak
  • Na ile oceniacie mj dzisiejszy zestaw? tak od 1 do
  • Lubi ten swj may salonik Jaki krluje u Was