by Karolina

Jak mieć czyste sumienie, gdy Twoje dziecko korzysta z sieci?

Okiem rodzica - Szafeczka - 3 października, 2019

Powołując się badania UKCCIS możemy założyć, że co drugie dziecko w Polsce posiada komputer przenośny, a w pierwszych klasach szkoły podstawowej aż 80% uczniów ma do dyspozycji telefon, który łączy się z Internetem. Dzieci bardzo często są lepiej obeznane są w tym co w sieci piszczy, a z kolei 8/10 rodziców ten czas „w Internecie” swoim dzieciom dozuje. Brzmi groźnie? Otóż jest, bo Internet to nie tylko wspaniałe narzędzie i źródło rozrywki, ale też sporo zagrożeń – zarówno dla nas jak i naszych podopiecznych. Co zatem robić, aby zapewnić komfort zarówno nam, jak i tym młodszych użytkownikom? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Edukacja – świadomość

Przede wszystkim – rozmowa i edukacja. Uczymy nasze dzieci korzystania z toalety, czytania i pisania, tego że sport jest ważny, a witaminy nie gryzą. Dlaczego zatem zapominamy o tak podstawowej i ważnej wirtualnej części życia? Dużo błędów popełnianych przez dzieci podczas korzystania z Internetu wynika po prostu z niewiedzy. Poza nauką korzystania ze wszystkich dobrodziejstw technologii, musimy także rozmawiać o niebezpieczeństwach – wprost, bez owijania w bawełnę. Przecież nieraz zdażyło się, że Asia lat 11 okazała się w rzeczywistości Zbigniewem tuż po pięćdziesiątce, który tylko poluje na takie nieświadome dzieci. Niestety nikt za nas tego nie zrobi, o takie bezpieczeństwo musimy zatroszczyć się sami.

Ochrona i zasady

Edukacja to jedno i zdawać sobie musimy sprawę z tego, że to nasz obowiązek. Jednak to nie znaczy, że nie musimy zadbać również o odpowiednią ochronę i ustalić zasady korzystania z takich urządzeń przez nasze dzieci. Na szczęście istnieją ciekawe rozwiązania, zapewniające większe bezpieczeństwo i ułatwiające ogarnięcie tematu „rodzinnego Internetu”. Jakie? Dzięki Ochronie Internetu w Play możemy na przykład blokować określone treści lub dostęp do wybranych stron i aplikacji na urządzeniu. Możemy także włączyć dzienny limit dostępu do sieci i aplikacji. Dla przykładu możemy o godzinie 22 wyłączyć dostęp do Internetu i nie bać się o to, że będzie kusił w nocy ;) Wszystko to stworzymy w specjalnym menu do tworzenia profilu dziecka na urządzeniu.

Zabezpieczenia

Powyżej omówiliśmy sobie to jak mimo zaufania, którym oczywiście powinniśmy darzyć nasze dzieci, ułatwić zarządzanie i egzekwowanie zasad korzystania z sieci. Teraz pójdźmy o krok dalej i porozmawiajmy o zabezpieczeniach. To o tyle trudny temat, bo często my sami go bagatelizujemy. Czy wiecie na przykład, że najczęściej infekowane pliki wykorzystują formaty pakietu Microsoft Office? Kto z nas z nich nie korzysta?! Dlatego tutaj Play również ma dla nas dedykowane rozwiązania. Między innymi ochronę zapisanych w urządzeniu haseł i dokumentów, antywirusa monitorującego przeciwko szkodliwemu oprogramowaniu czy bezpieczną przeglądarkę sprawdzającą każdą stronę z płatnościami internetowymi, aby uchronić nas przed kradzieżą.

O wszystkich opcjach i ofercie Ochrony Internetu możecie przeczytać -> TUTAJ <- !

Zaufanie

Kolejną rzecz jest bardziej już skutkiem niż samym pomysłem, ale warto popatrzeć na bezpieczeństwo dziecka w Internecie, przez pryzmat jego zachowania do rodziców. Dlaczego? Otóż dziecko mające wsparcie i czujące maksymalne zaufanie do rodziców, po pierwsze nie będzie aż tak bało się i ukrywało swoich błędów. Po drugie, nie będzie miało oporów, aby swoje niepewności rozwiać u nas, zamiast radzić się Wujka Google czy rówieśników. Nieraz zdarzają się sytuacje, gdzie dziecko całkowicie niewinne boi się o czymś powiedzieć, bo zakłada że może coś źle zrobiło i lepiej nie ryzykować, może uda się zrobić tak żeby się nie wysypało. Tu właśnie zaufanie do nas, możliwość swobodnej rozmowy nie tylko o tym co na obiad, ale również o emocjach i tym co frapuje, ma ogromne znaczenie.

A jak to jest u Was? Jak radzicie sobie z rodzinnym korzystaniem z Internetu? Dajecie nieograniczony dostęp czy może wręcz przeciwnie i chronicie dzieci przed dostępem do sieci?

Udostępnij wpis

3 komentarze

  • z-dusza.pl 7 października, 2019 at 17:49

    Ja wprawdzie nie mam jeszcze dzieci, ale często się zastanawiałam, jak – w przyszłości – rozwiązać ten problem. Dobrze jest dowiedzieć się czegoś więcej od doświadczonych i świadomych rodziców ;)

    Odpowiedz
  • Elwira 21 listopada, 2019 at 12:15

    Tu jest jeszcze inna poważna kwestia w tym temacie a mianowicie wiedza i umiejętności obsługi komputera przez nas rodziców. Mogę się założyć że połowa a nawet więcej niż połowa rodziców nie potrafi ustawić hasła w routerze, zablokować dostępu do niektórych stron podstawowymi metodami do których nie potrzebny jest żaden specjalny program. Mój syn miał w szkole lekcję na temat zagrożeń z internetu a następnie pan od informatyki sam zorganizował krótkie szkolenie dla rodziców jak zabezpieczyć komputer i dostęp do nieodpowiednich treści. Tak powinno być w każdej szkole

    Odpowiedz
  • Mulinek 6 grudnia, 2019 at 10:50

    Większy nacisk na bezpieczeństwo w sieci. Edukacja dzieci w szkołach. Państwo lub organizacje powinny mieć program szkoleń, kursów bezpłatne dla rodziców, aby uświadamiać zagrożenia oraz po prostu wiedza praktyczna. Pomimo wszystko od małego dzieciaka trzeba uświadamiać, nie zabraniać dostępu, lecz edukować tłumaczyć wtedy można się ustrzec przed złem sieci internetowej.

    Odpowiedz
  • Zostaw komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    Zobacz najnowsze wpisy!