by Karolina

Dziecko + prąd = ???

Okiem rodzica - Szafeczka - 18 lipca, 2014

Jakiś czas temu na FB widziałam u znajomej pytanie: jakie możecie polecić mądre bajki? Chwilę się zastanawiałam i tych godnych polecenia, które mogą czegoś nauczyć, jest jak na lekarstwo. Jednak coś się zawsze znajdzie ;) Może zamiast kolejnego odcinka Świnki Peppy czy SpongeBob’a warto czasem poszukać czegoś lepszego… ?

Postęp technologiczny jest momentami nie do ogarnięcia. Uczymy nasze dzieci korzystać z dobrodziejstw XXI wieku… a czasem to one uczą nas ;) Jednak w całym tym szaleństwie nie możemy zapominać o tym, że na każdym kroku towarzyszy nam prąd! Im więcej urządzeń elektrycznych wokół nas, tym częściej z prądem mają do czynienia także nasze dzieci. Jak wygląda edukacja w tym temacie? Nie oszukujmy się – „nie dotykaj”, lub „co Ty robisz?!” – nie działają, a tym bardziej nie zadziałają, kiedy nasze dziecko będzie bawiło się samo. Czy to dlatego, że szeroko pojęta „elektronika” jest dla nas tak oczywista jak powietrze w tych wszystkich „pogadankach” i edukacji brakuje tematu bezpiecznego korzystania z prądu?

Co do pogadanek i edukacji, to na pewno trzeba wspomnieć o tym jak Internet wpływa na przyswajanie przez nas (i nasze dzieci) wiedzy. Weźmy za przykład kanały na YouTube. Oczywiście poza tysiącami filmów z kotami i innymi śmiesznymi rzeczami, to jest też ta mądrzejsza strona mocy ;) Kanały takie jak SciFun czy Polimaty są idealnym przykładem. Dowodzą tego, że w Internecie możemy się czego nauczyć. Ważne to też dla naszych dzieci, bo one aby zainteresować się jakimś tematem potrzebują bodźca. To musi być fajne i ciekawe… inaczej klik i wracają do śmiesznych filmików. Jak zatem możemy chronić nasze dziecko, przed niewłaściwym korzystaniem z prądu?

I w tym miejscu łączą się te tematy: dzieci, prąd i Internet. W jaki sposób? W taki, że od niedawna PGE Polska Grupa Energetyczna SA publikuje filmy, które właśnie mogą czegoś nasze dzieci nauczyć. Wersja dla mniejszych z Panem Piorunkiem to bardziej bajkowy klimat, gdzie dzieci dowiedzą się tego jak z prądem się obchodzić i na co uważać. W wersji dla starszych (odcinki z Miłoszem i Adrianem) poznają ciekawe eksperymenty.

Myślę, że warto te filmy pokazać dzieciom. Nawet zamiast bajki w telewizji. Na pewno coś w głowie zostanie, a takie rzeczy warto wpajać od małego :) Po filmie porozmawiajcie o nim z dzieckiem, zadajcie mu parę pytań, sprawdźcie, czy zrozumiało to, co właśnie z nim obejrzeliście. Nawet najlepsi rodzice potrzebują czasem wsparcia specjalistów. Możemy dzięki temu być jeszcze lepsi :)

*Wpis jest efektem współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna SA*

Udostępnij wpis

8 komentarzy

 • ULAla 18 lipca, 2014 at 19:47

  oo fajne! oglądniemy jutro bo mała już słodko śpi :D

  Odpowiedz
 • Llea 18 lipca, 2014 at 19:49

  Słuszny i potrzebny post! Bardzo dobre filmiki dla dzieci!

  Odpowiedz
 • BEA 18 lipca, 2014 at 20:06

  U nas póki co tylko zaślepki i chowanie kabli ale jak Jaś będzie troszke starszy to zaczniemy edukacje :))

  Odpowiedz
 • Kasiaa 18 lipca, 2014 at 23:48

  a jak waszej córce sie spodobały te filmy?:)

  Odpowiedz
  • Szafeczka 20 lipca, 2014 at 09:56

   Tak, że narysowała 10 znaków ostrzegawczych i roznosiła po całym domu ;)

   Odpowiedz
 • Elenka 19 lipca, 2014 at 06:39

  Miałam w planie włączyć to Demolce, ale totalne mi nie leżą. Są jakieś takie… coś mi w tym Piorunku zdecydowanie nie pasuje. Młoda sama wyłączyła po minucie…

  Odpowiedz
 • Iwona 19 lipca, 2014 at 11:18

  Ja na pewno skorzystam z tych filmów i dziś po kolacji zamiast kucyków oglądniemy filmik, później porozmawiamy na ten temat

  Odpowiedz
 • Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Zobacz najnowsze wpisy!