by Karolina

Najbardziej praktyczny prezent dla nastolatki? Znalazłam!

Dla nastolatki, Testujemy - Szafeczka - 11 grudnia, 2021

Elektronika w życiu dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej jeszcze jakiś czas temu była dość dyskusyjna. Dużo jednak zmieniło się od momentu wprowadzenia pierwszej tury nauczania zdalnego, kiedy to smartfon i laptop okazały się nie tylko urządzeniami do rozrywki, ale i koniecznością w codziennej edukacji. Czy mimo tej ilości otaczającej nas elektroniki warto podarować w prezencie kolejne urządzenie? Postanowiłam to sprawdzić w praktyce, a poniżej dowiecie się, czy był to dobry pomysł.

Zawsze w kontakcie

Głównym powodem, dla którego kupiłam córce smartwatch była chęć usprawnienia naszej komunikacji. Co prawda zawsze ma ze sobą telefon, ale gdy jest schowany w plecaku lub w kieszeni kurtki, to nie zawsze widziała, że do niej dzwonię lub piszę. Nie mówię tu o wysyłaniu serduszek czy pytaniu „co u Ciebie”, ale o sytuacjach wymagających szybkiego skontaktowania się – na przykład zwolnienia z ostatniej lekcji.

Więcej elektroniki po to, aby korzystać z niej rzadziej?

Przez chwilę sama miałam opory. Czy to rozsądne kupować dziecku kolejne urządzenie podłączone do sieci, gdy i tak spędza sporo czasu przed ekranem smartfona i laptopa? W praktyce jednak okazuje się, że smartwatch może tutaj pomóc. Co więcej, sprawdziłam to na sobie i także zaopatrzyłam się w smart zegarek. Jakim cudem kolejne urządzenie ma odciągać nas od ekranów? To proste. Powiadomienia wyświetlane na ekranie zegarka sprawiają, że rzadziej sięgamy po smartfon. A jak dobrze wiemy, zazwyczaj na szybkim sprawdzeniu powiadomienia się nie kończy, gdyż przy okazji zazwyczaj zerkamy na to, co dzieje się na Facebook’u, Instagramie, czy TikTok’u.

Pandemiczne aktywności

Każdy rodzic dobrze wie, że od momentu rozwinięcia się pandemii COVID poziom aktywności fizycznej naszych dzieci znacząco spadł. Jakby tego było mało, od 20 grudnia znów wracamy do nauczania zdalnego i szczerze mówiąc, wcale nie jestem przekonana co do tego, że na 9 stycznia się to skończy. Dlatego zachęcanie dzieci do ruchu stało się wyjątkowo istotną kwestią. Jak tutaj pomaga smartwatch? Pierwszy sposób to liczenie kroków, co pozwala nam zorientować się, ile faktycznie aktywności w ciągu dnia było. Wypełnianie dziennego celu może wydawać się banalne, ale faktycznie działa i zmusza do ruchu! Druga sprawa to sprawdzanie aktywności w trakcie uprawniania sportu.

Monitorowanie snu

Ostatnia kwestia to monitorowanie snu, który jak dobrze wiemy, dla nastolatków jest wyjątkowo ważny. Dzięki tej funkcji zarówno córka, jak i ja, możemy na bieżąco sprawdzać ilość i jakość nocnego odpoczynku.

Co powinien posiadać smartwatch dla nastolatka?

Jak wybierałam smartwatch dla córki? Tutaj miałam kilka wymogów, którymi kierowałam się podczas zakupów:

 • Rozsądna cena,
 • Długi czas pracy na jednym ładowaniu i szybkie ładowanie,
 • Monitorowanie długości i jakości snu,
 • Możliwość odczytywania powiadomień z Messengera i SMS-ów,
 • Opcja zmieniania tarcz zegarka, co jak wiemy, dla nastolatki jest kwestią podstawową :)

Co wybrałam?

Wybór padł na smartwatch Xiaomi Mi Watch Lite, czyli zdecydowanego lidera kategorii cena/jakość. Przede wszystkim całość jest nieduża i lekka, a co za tym idzie nie, przeszkadza córce w codziennych aktywnościach – także w szkole. Wspomniałam powyżej, że wymogiem była wydajna bateria. Ładowanie zegarka codziennie odpadało i wiem, że prędzej czy później skończyłoby się tym, że zegarek leżałby rozładowany w szufladzie. Xiaomi Mi Watch Lite przy zwykłym użytkowaniu wytrzymuje według producenta do 9 dni, zatem nawet w połączeniu z wyjściem na squasha czy dłuższym spacerem w zupełności nam to wystarcza.

Oczywiście nie zabrakło tu funkcji takich jak liczenie kroków, monitorowanie jakości i długości snu, czy budzików. To, co jednak dla mnie było najistotniejsze, to wyświetlanie powiadomień oraz informowanie o połączeniu przychodzącym.

Podsumowując

Czy zakup smartwatch’a dla dziecka uczęszczającego do szkoły to dobry pomysł? Moim zdaniem zdecydowanie tak. Nie tylko ułatwia kontakt i motywuje do ruchu, ale też zmniejsza częstotliwość sięgania po telefon, co okazuje się jego największą zaletą. Czy to oznacza, że smartwatch to jeden z najlepszych pomysłów na prezent dla naszego dziecka? W kategorii smart urządzeń zdecydowanie tak!

*** wpis powstał we współpracy z EUROrtvAGD ***

Udostępnij wpis

2 komentarze

 • Sylwia 21 grudnia, 2021 at 15:51

  Świetny pomysł na prezent. Sama bym taki chciała :)

  Odpowiedz
 • Kobieca Strona Dietetyki 31 grudnia, 2021 at 17:46

  Potwierdzam, że to bardzo praktyczny prezent, bo sama takiego używałam :) Dla mnie był niezawodny m.in. podczas treningów.

  Odpowiedz
 • Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Zobacz najnowsze wpisy!